poniedziałek, 25 maja 2020

Zmiany w procedurach funkcjonowania biblioteki szkolnej


PROCEDURY FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ROJEWIE
obowiązujące od 25 maja 2020r.
na czas trwania pandemii COVID-19

Na czas trwającej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby korzystające z biblioteki szkolnej.

Postanowienia ogólne:
1.     Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice uczniów, wyłącznie zdrowi i bez objawów choroby zakaźnej. W domu czytelnika korzystającego z biblioteki szkolnej nie mogą przebywać osoby zarażone koronawirusem (COVID - 19) lub przechodzące kwarantannę.
2.     Bibliotekarz mający kontakt z czytelnikiem, powinien być wyposażony w maseczkę i rękawiczki.
3.     Należy regularnie czyścić powierzchnie, z którymi stykają się użytkownicy biblioteki.
4.     Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy chcą skorzystać z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników i zgodne z harmonogramem konsultacji udostępnionym wszystkim rodzicom/prawnym opiekunom oraz uczniom poprzez e-dziennik.
5.     Bibliotekarz przyjmuje zapisy na książki poprzez wysłanie wiadomości
w dzienniku elektronicznym. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik Librus.


Realizacja przyjmowania i zwrotów materiałów bibliotecznych:
1.     Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będzie od 19 czerwca 2020r.  Każdy uczeń/rodzic zostanie poinformowany, w który dzień i na którą godzinę ma przybyć do biblioteki, aby uniknąć grupowania się czytelników.
2.     Nauczyciel bibliotekarz powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny  o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
3.     Przypomina się uczniom i rodzicom zasady zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów:
 (zwrot podręczników w kompletach, z dołączoną płytą CD -język obcy, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
4.     Zapytania o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń uczeń lub rodzic kieruje do nauczyciela bibliotekarza przez dziennik elektroniczny.
5.     Podręczniki zapakowane w zabezpieczonych reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Podręczniki przynoszone są do szkoły,
a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela.
6.     Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
7.     Książki udostępniane i odbierane będą wyłącznie przez okienko łączące bibliotekę szkolną ze świetlicą.
8.     W bibliotece szkolnej nie ma możliwości korzystania z wolnego dostępu do księgozbioru.
9.     Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
10.      Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat na którym leżały książki.
11.      Przyjęte książki będą odłożone do skrzyni w innym pomieszczeniu.  Odizolowane egzemplarze oznaczone będą datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 3dni. Po tym okresie włączone zostają do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
12.      Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
13.      Obsługa czytelnika zostaje ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.
nauczyciel bibliotekarz
Joanna Sierzputowska

Niniejszy dokument został opracowany na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej dotyczącej organizacji pracy bibliotek szkolnych.




piątek, 22 maja 2020

Henryk Sienkiewicz



,,Ale gdy pożyjesz dłużej, poznasz, że gdy ktoś chce czegoś na świecie dokazać, temu nie wolno ni własnej, ni cudzej słabości folgować, nie wolno większych spraw dla mniejszych poświęcać (...)"
 H. Sienkiewicz „Potop”

Dzisiejszy post poświęcony będzie Henrykowi Sienkiewiczowi, a konkretnie książce o tym wybitnym  pisarzu przełomu XIX i XX wieku


W szkole podstawowej uczniowie poznają Sienkiewicza przede wszystkim z  nowel czy powieści. Na zajęciach nie ma niestety czasu, aby szerzej przedstawić postać twórcy dzieł, w których zaczytują się kolejne pokolenia. To wielka szkoda, bo życie tego wybitnego pisarza było równie ciekawe jak utwory, które stworzył. Jeżeli ktoś ma co do tego wątpliwości, to praca Anny Czerwińskiej-Rydel - autorki książki „Piórem czy mieczem” skutecznie je rozwieje.




„Piórem czy mieczem” jest biografią pisarza przeznaczoną dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Autorka przedstawiła życie Sienkiewicza za pomocą rozmów Basi z kustoszem muzeum oraz jego opowieści, które dotyczą wybranych epizodów z życia pisarza. Można zatem stwierdzić, że akcja książki ma równocześnie miejsce w czasach współczesnych oraz epoce, w której tworzył twórca trylogii. Dzięki temu najmłodsi czytelnicy sami mogą się przekonać, że pisarz był w szkole „dobrym kumplem”, lubił podróżować po świecie i miał dwa psy. W książce nie zabrakło również poważniejszych wątków, dotyczących m.in. rosyjskiej cenzury, otrzymania literackiej nagrody Nobla, czy pisania „ku pokrzepieniu serc”.

Zamieszczone w tekście fragmenty korespondencji mogą zaciekawić nie tylko najmłodszych, ale również tych trochę starszych czytelników. Książka zawiera przypisy, które wyjaśniają najtrudniejsze słowa, kalendarium życia pisarza, listę najważniejszych utworów i muzeów poświęconych pisarzowi. Jest także ciekawe zestawienie prezentujące ważne wydarzenia mające miejsce za życia polskiego noblisty i świetne ilustracje.


Współcześnie coraz bardziej zanika kształtowanie wyobraźni dzieci za pomocą słowa czytanego. Praca Anny Czerwińskiej-Rydel pokazuje, że jeśli autor ma odrobinę wyobraźni i coś z duszy dziecka, to jest w stanie w interesujący sposób przedstawić ważne postacie z naszej historii. Książkę „Piórem czy mieczem” gorąco polecam dzieciom i ich rodzicom. Przy wspólnej lekturze, każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Przeczytaj fragment książki
👇




czwartek, 21 maja 2020

KOSMOS



Międzynarodowy Dzień Kosmosu

„Chcę wiedzieć dlaczego istnieje wszechświat, dlaczego jest coś więcej niż nic”
                          Stephen Hawking 

 Dzisiaj przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Świętujemy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy. Pomysłodawcą, który zapoczątkował świętowanie akurat tego dnia jest amerykańska firma Lockheed Martin. 


Jest to świetna okazja do pewnych podsumowań: co już dokładnie wiemy, co mieliśmy okazję zaobserwować oraz co odkrył człowiek na przestrzeni wielu lat analiz i badań Kosmosu.


„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?”

              Mikołaj Kopernik


Młodsze dzieci zapraszam na film o Kosmosie. Znajdziecie w nim zagadki, ciekawostki i rymowankę o planetach Układu Słonecznego.


Piosenka o Układzie Słonecznym pomoże Wam zapamiętać planety.


Dla cierpliwych proponuję puzzle o kosmicznej tematyce:)
👇

Wiecie jak wyglądają planety. Sprawdźcie swoją wiedzę w teście.

Powodzenia:)
👇

Mam również dla Was coś specjalnego!

"MAŁY  KSIĄŻĘ  NA  KSIĘŻYCU"

środa, 20 maja 2020

Hanna Krall - "Zdążyć przed Panem Bogiem”



„W ŻYCIU NAJWAŻNIEJSZE JEST ŻYCIE”
                                                                                                            Hanna Krall

Dzisiejszy post poświęcony będzie znakomitej polskiej pisarce, reporterce i dziennikarce, która właśnie 20 maja obchodzi swe 85  urodziny.
J
est nią Hanna Krall, urodzona w 1935 roku w Warszawie.  Jej rodzice - Salomon Krall i Felicja Jadwiga z Reicholdów - byli urzędnikami. W czasie wojny dziewczynkę ukrywano po "aryjskiej" stronie. Straciła wszystkich najbliższych, sama cudem uniknęła śmierci. Wykradziono ją z transportu do getta.

„Nie zamieniłabym mojego dzieciństwa na żadne inne – wyznaje Hanna Krall. - Przygotowało mnie na całą resztę życia, dzięki niemu coś rozumiem z tego świata. Dzięki niemu wiem, czym jest strach, wiem, czym jest odwaga. I nie gorszę się byle czym. Byłabym nieporównywalnie głupsza, gdybym tego wszystkiego nie przeżyła. Zresztą wszystkie dzieci wychodzą z wojny roztropne i dorosłe. Żeby przeżyć, wszystkie musiały być mądre: polskie, żydowskie... (Krzysztof Ogiolda, "Mózg to jest przereklamowany organ", "Nowa Trybuna Opolska", 2.11.2001)”


Hanna Krall, to autorka głośnego reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem". I właśnie temu dziełu przyjrzymy się dzisiaj bliżej, bo to bardzo wartościowa książka.



W czasie II wojny światowej w warszawskim getcie żydowskim zginęło lub umarło z głodu tysiące osób. Jednak sama liczba nie daje obrazu tragedii każdego wliczonego w te sumy człowieka. Autorka przeprowadziła wywiad z jednym z nielicznych, którzy przeżyli to piekło. Książka „Zdążyć przed Panem Bogiem” jest zapisem tej rozmowy. Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w getcie. Jego wspomnienia to szczera relacja, która jest ważnym świadectwem historii. Migawki wspomnień z getta przeplatają się w książce ze wspomnieniami z powojennej pracy zawodowej. Marek Edelman zdobył zawód lekarza, który pozwolił mu niejednokrotnie zdążyć przed Panem Bogiem i „wyrwać mu” człowieka w ostatniej chwili darując więcej czasu na życie. W getcie nie było możliwości negocjacji z Bogiem.


"Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall nie jest książką o umieraniu, to raczej książka o życiu i dla życia. Przestroga, by przeciwstawiać się zniszczeniu i nie tracić wiary w życie. Lektury opowiadające o tragedii poszczególnych osób trafiają do świadomości czytelnika najgłębiej. Mnie wprowadzają w stan niedowierzania. W efekcie powoduje to wdzięczność wobec losu za pokój, w którym dane jest nam żyć oraz uzmysłowienia sobie, jak mało istotne są dzisiejsze problemy w porównaniu do "niewiadomo, czy dane mi będzie dożyć jutra".

Dlatego bądźmy dla siebie dobrzy,
doceniajmy to co mamy i szanujmy się na co dzień!!!

wtorek, 19 maja 2020

MAJOWY KONKURS CZYTELNICZO - FOTOGRAFICZNY


ŻYWE OKŁADKI - KONKURS RODZINNY

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów wraz z rodzinami do udziału w konkursie czytelniczo-fotograficznym.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu autorskiej fotografii inspirowanej okładką wybranej książki - przedstawiającej człowieka lub grupę osób. Nie oczekuję dokładnej kopii okładki. Liczę na kreatywną interpretację sytuacji z własną scenografią i kostiumami.



Termin zgłaszania prac 31.05.2020r.
Cele konkursu:
  • Promocja czytania i książek wśród uczniów.
  • Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
  • Zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczej aktywności.
  • Wykorzystanie w praktyce umiejętności pracy z nowymi technologiami.
Zasady są proste:
1.     Wybierzcie jedną ze swoich książek i spróbujcie, z pomocą rodziny i dostępnych w domu środków, odtworzyć lub zinterpretować to, co znajduje się na okładce.
Liczy się pomysł.


2.     Zróbcie zdjęcie (w dowolnym formacie) Waszej
„żywej okładki”.


3.     Do każdej „żywej okładki” należy dołączyć zdjęcie oryginału (okładki książki).

4.     Zgłaszane fotografie muszą być w pełni autorskie i podpisane imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.

5.     Każdy uczestnik może przesłać dowolną ilość zdjęć.

6.     Zgłoszenie prac na konkurs będzie równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikowanie danych osobowych oraz rozpowszechnianie wizerunku na potrzeby przeprowadzenia i promocji konkursu.

7.     Zdjęcie konkursowe i zdjęcie oryginalnej okładki przesyłamy pocztą elektroniczną na adres: joannasierzputowska@zsrojewo.pl

8.     Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 czerwca 2020 r. na blogu wirtualnej biblioteki i stronie internetowej szkoły.  

9.     Laureaci konkursu otrzymają nagrody,
oczywiście po powrocie do szkoły.

Zapraszam!


KRYMINALNE ZAGADKI DLA DZIECI


„DETEKTYWI Z TAJEMNICZEJ 5”

Martę Guzowską znamy z powieści dla dorosłych:
lekkich i przyjemnych – ale nie banalnych lektur. Od ubiegłego roku ukazują się także jej książki dla młodszych czytelników, stworzone na prośbę jej dzieci, które chciały mieć możliwość poznania twórczości własnej mamy. Postanowiłam sprawdzić, czy literatura dziecięca spod pióra tej autorki jest równie lekka i przyjemna co jej „dorosłe” książki.


„Detektywi z Tajemniczej 5”, to seria książeczek, która łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o historii sztuki oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek. 

Brzmi obiecująco, prawda? 

Główni bohaterowie serii, to Piotrek, jego przyjaciółka Ania oraz młodsza siostra, kilkuletnia Jagoda. Ania i Piotrek zaprzyjaźnili się, bo oboje są ciekawi świata i przeprowadzają śledztwa. 

Obejrzyjcie 👉zwiastun pierwszego tomu - "Zagadka zaginionej kamei", przeczytajcie 👉fragmenty książki i przekonajcie się, czy jest to lektura dla was. 

Zachęcam!!!😉




To naprawdę wciągające książki,
z których przy okazji można całkiem sporo się nauczyć!!!


A może sami spróbujecie nagrać filmik reklamujący książkę, którą chcielibyście polecić kolegom i koleżankom? Ciekawa jestem waszych prac. Przyślijcie je na adres: joannasierzputowska@zsrojewo.pl lub mojego Messengera.

niedziela, 17 maja 2020

Jan Paweł II



Wspomnienie o Janie Pawle II

Decyzją polskiego parlamentu rok 2020 ogłoszono rokiem św. Jana Pawła II. Dziś, 18 maja, mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Dla wielu z nas będzie to dzień pełen wspomnień i wzruszeń.


W tym szczególnym dniu, a zarazem trudnym dla naszego kraju i całego świata czasie, warto wrócić do nauczania papieża Polaka. Przypomnieć sobie Jego słowa: „Nie lękajcie się”, które dodawały nam sił w ciężkich chwilach.



Nie jest łatwo w kilku słowach wspominać tego wyjątkowego Polaka. Dla wielu ludzi był wzorem  i  jak napisała jedna z gazet - był i jest "Aniołem Stróżem Polski". Myślę, że w kontekście dzisiejszych wydarzeń, powracamy na swój  sposób nie tylko do faktów, które zapisały się w historii tego pontyfikatu, ale również do chwil z własnego codziennego życia.

Jan Paweł II - kim dla nas był i jest?

Papież pozostanie dla nas symbolem nieustannego upominania się o godność człowieka - niezależnie od jego wyznania, koloru skóry, czy zasobności portfela. Wielkim człowiekiem, charyzmatycznym mężem stanu, a przede wszystkim największym autorytetem moralnym. Zostawił w nas bardzo wiele z siebie. Będziemy to odkrywać jeszcze przez wiele lat, co jakiś czas rozumiejąc, mam nadzieję, więcej i więcej.



Pamiętamy wiele  jego wypowiedzi z okresu całego pontyfikatu, ale ta jedna utkwiła w sercach najbardziej i naznaczyła nasze życie. Były to słowa skierowane do polskiej młodzieży na Westerplatte. Brzmią one gdzieś w uszach po dzień dzisiejszy.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych”.


Jan Paweł II był przede wszystkim wspaniałym, ciepłym i otwartym człowiekiem. Człowiekiem wielkiego formatu. Podziwiamy go nie tylko za działalność na arenie międzynarodowej, ale właśnie za człowieczeństwo. Jak żaden inny papież, interesował się zwykłymi ludźmi, ich radościami i smutkami, w których chciał i potrafił uczestniczyć. Oddanie ludziom podkreślił całym swoim życiem.
2 kwietnia 2005 roku świat na chwilę się zatrzymał! Przypominano wówczas wiele wypowiedzi z okresu całego pontyfikatu. Były wśród nich także słowa, które papież wypowiedział w Krakowie 9 czerwca 1979 r., gdy żegnał się z Polską po swojej pierwszej pielgrzymce. Słowa tego pożegnania są chyba najważniejszym testamentem, jaki mógł pozostawić Jan Paweł II nam Polakom:
„Zanim stąd odejdę...popatrzę jeszcze stąd na Kraków, na ten Kraków, w którym każdy kamień i każda cegła jest mi droga - i popatrzę stąd na Polskę... I dlatego - zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię "Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.”

Jan Paweł II nauczył nas, że każdy ma do spełnienia w życiu jakąś misję. Pokazał swoim życiem, co to znaczy żyć dla prawdy, być wiernym sobie i bronić wartości, nawet jeśli po drodze musimy przezwyciężyć wiele trudności. Słowa: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte”, są wciąż aktualne i dotyczą nie tylko młodych.
Oby jego słowa i nauki pozostawały jak najdłużej w sercach wszystkich nas!

czwartek, 14 maja 2020

BIBLIOTECZNE INSPIRACJE



 Rozmaite smaki i smaczki
związane z książką i z biblioteką

Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek chciałabym odkryć kilka bibliotecznych tajemnic, zaskoczyć wyjątkowymi propozycjami oraz pokazać różne ciekawostki związane z książkami.



Zapraszam do oglądania, słuchania i czytania!

"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore"

To niezwykła animacja zainspirowana huraganem Katrina, "Czarnoksiężnikiem z Oz", Busterem Keatonem i miłością do książek. Zdobywca Oscara 2012 w dziedzinie animacji. Po huraganie, który niszczy miasto Morrisa, przenosi się on do bajecznego domku, pełnego ożywionych książek, gdzie zostaje bibliotekarzem. Bardzo niezwykłym bibliotekarzem ....  Film wzrusza i bawi jednocześnie, zachwyca prostotą formy, ale też zaskakuje nagromadzeniem znaczeń, które trzeba odkryć, by zrozumieć, czym tak naprawdę jest literatura
i jak wielką rolę pełni w życiu ludzi.


"Czarny Pies u Raczyńskich" 
 To słuchowisko mrożące krew w żyłach o duchach w bibliotece. Poznańska Biblioteka Raczyńskich z racji swoich 191 urodzin zaprasza na premierę słuchowiska inspirowanego legendą o grasującym po bibliotece za czasów Edwarda Raczyńskiego czarnym psie.  Wystąpili pracownicy poznańskiej biblioteki.




WIRTUALNE STRONY KSIĄŻEK

Książki mają też swoje strony internetowe. 
Zajrzyjcie do wirtualnej książki, przeczytajcie fragment, posłuchajcie, zagrajcie w grę lub spróbujcie swoich sił w innych wymyślnych zadaniach.
Oto kilka propozycji.

"MARTYNKA" - Marcel MarlierGilbert Delahaye
👇

"CUKIERKU, TY ŁOBUZIE!" - Waldemar Cichoń


👇

"NIEDOPARKI" - PAVEL ŠRUT

👇

"ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA" - Lucy Maud  Montgomery
👇

"ZOSIA Z ULICY KOCIEJ" - Agnieszka Tyszka
👇

Książki nie zawsze służą do czytania.

"Rzeźbiarze książek"
Są artyści, którzy przekształcają stare książki w sztukę rzeźbiąc je, farbując, a następnie za pomocą fotografii przedstawiając je na nowo jako przedmioty piękna. Przedstawiam prace kilku znanych twórców książkowych dzieł sztuki.  



Jacqueline Rush Lee







29 marca 2021 - Światowy Dzień Fortepianu

  Wirtuoz fortepianu – Fryderyk  Szopen Pozostawił po sobie muzykę przekraczającą wszelkie granice piękna, prawie wyłącznie fortepianową i...