piątek, 17 kwietnia 2020

Światowy Dzień Kostki Rubika



Światowy Dzień Kostki Rubika

Światowy Dzień Kostki Rubika obchodzony jest 17 kwietnia.


Erno Rubik - wynalazca kostki, to włoski profesor architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. W 1974 roku wymyślił kostkę po to, aby pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni. Choć ta zabawka ma już ponad 40 lat, wciąż przyciąga do siebie tłumy chcących się z nią zmierzyć. Co roku na świecie sprzedaje się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tej zabawki.

Kostkę trzeba ułożyć w taki sposób, aby kwadraty na każdej ścianie miały jeden kolor. Liczba możliwych kombinacji ułożeń kostki 3×3 wynosi ponad 43 tryliony! Brzmi skomplikowanie?! 

      Twórca kursu układania kostki Rubika twierdzi, że po jego skończeniu ułożycie każdy z tych wariantów. Podkreśla też, że nie jest to zabawa tylko dla wybrańców i nie są potrzebne do tego absolutnie żadne specjalne umiejętności. Aby układać kostkę Rubika, nie potrzeba także znać jakichś magicznych sztuczek, bo wszystko opiera się na pewnych algorytmach, gotowych schematach ruchów. Przyda się też trochę wyobraźni i cierpliwości. 

       Warto wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej metody układania kostki Rubika, a sposobów na poradzenie sobie z kolorowym sześcianem jest co najmniej kilka. Jedne pozwalają układać w czasie poniżej 10 sekund, inne pozwalają po prostu układać.

Kurs znajdziecie na stronie  👉 www.kostkarubika.info

Ciekawostki
  • Rekord układania kostki Rubika należy do ... robota, który ułożył kostkę w 3,5 sekundy.
  • Najdroższa Kostka Rubika nazywa się Mosterpiece Cube  i została wykonana przez prestiżowy salon jubilerski Diamond Cutters International z okazji 15 - lecia kostki Rubika. Wykonana z litego złota, warta jest 1,5 mln dolarów. 

Jak jest zbudowana kostka Rubika?
  • Standardowa kostka Rubika składa się z 6 ścian, które mają różne kolory:
- biały, żółty, niebieski, zielony, pomarańczowy i czerwony.
  • Kostka Rubika składa się z 26 klocków, z czego tylko 20 jest ruchomych.
  • Pozostałe 6 klocków (centry) są nieruchome.
  • Centry są umieszczone na środku i wskazują nam, jaki kolor jest na danej ścianie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

29 marca 2021 - Światowy Dzień Fortepianu

  Wirtuoz fortepianu – Fryderyk  Szopen Pozostawił po sobie muzykę przekraczającą wszelkie granice piękna, prawie wyłącznie fortepianową i...