czwartek, 30 kwietnia 2020

Majowe święta


Krótka lekcja historii

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca, obchodzimy w naszym kraju aż trzy ważne święta. Nie wszyscy o nich pamiętają, dlatego zebrałam je w formie kalendarium, by przypomnieć Wam o nich.



KALENDARIUM

1 Maja

Zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

2 Maja

Został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. 2 maja to dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski.

3 Maja

Upamiętnia przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. 


W tym roku, wyjątkowo świętowanie „Majówki” musimy przenieść do Internetu. 

Zapraszam  Was do wspólnej akcji. Zróbcie sobie zdjęcia z flagą lub sfotografujcie flagi umieszczone w waszym otoczeniu.
Prześlijcie zdjęcia na mojego Messengera  lub  adres: joannasierzputowska@zsrojewo.pl   

Na zdjęcia czekam do niedzieli.😊


Wszystkie fotografie umieszczone zostaną  w galerii na szkolnym blogu wirtualnej biblioteki.  Im więcej zdjęć, tym lepiej!
Pokażmy, że jesteśmy razem i razem pokonamy trudny czas,
a w przyszłym roku zorganizujemy wspaniałą majową uroczystość.





















Mam dla Was również propozycje zabaw na majowe święta😉

Rozwiąż wykreślankę - odkryj skarb
👇

Połącz w pary
(zgadnij co przedstawia obrazek i określ gdzie się znajduje)
👇




środa, 29 kwietnia 2020

# Rojewo Czyta w Sieci



# Rojewo Czyta w Sieci


Zapraszam do wspólnego czytania pracowników szkoły, rodziców uczniów, dzieci i młodzież, przedstawicieli instytucji, firm i tych, którzy uważają, że książki są dobre na wszystko.
A na czym polega akcja?

Będziemy czytać ulubione wiersze, bajki i ciekawe opowiadania, a następnie typować kolejną osobę, która wyruszy z nami w czytelniczą podróż. Wytypowaną osobę wskazujemy w komentarzach pod tym postem na moim profilu facebook. 

Filmiki można przesyłać na mojego Messengera lub pocztę elektroniczną joannasierzputowska@zsrojewo.pl. Nagrania zostaną opublikowane na naszym szkolnym blogu wirtualnej biblioteki.

Wiersz Doroty Gellner pt. „Szły raz myszy” przygotowała dla Was Zuzia Kusiewicz z klasy II wspólnie z …. Myszką😉.





Pierwsza nominacja akcji #Rojewo Czyta w Sieci przyjęta! W czytelniczą podróż z nami wyruszyły p. Sylwia Radzimska z Zuzią Radzimską - uczennicą klasy VIII.



Witamy kolejną uczestniczkę akcji # Rojewo Czyta w Sieci. Dzisiaj bajkę na dobranoc przeczyta Wam p. Anna Manerowska.



Kolejna nominowana - p. Joanna Sobczak, nauczyciel języka angielskiego Szkoły Podstawowej w Rojewie, przeczyta dla nas fragment angielskiej wersji bajki pt. "Kraina lodu".




"Człowiek, którego widzisz, nie dlatego istnieje, że go widzisz, ale dlatego, że to on na ciebie patrzy". To słowa zaczerpnięte z opowiadania Olgi Tokarczuk pt. "Pasażer", które przeczyta nam p. Liliana Gapińska - Ciechorska.



Tym razem ... po niemiecku. Poznacie baśń braci Grimm, którą przeczyta specjalnie dla Was p. Daina Łuczak.


Dziś kolejna, wyjątkowa bajka. "Kopciuszka" w wersji polsko -angielskiej przeczyta p. Katarzyna Kaczmarek ze swoją córką Kingą.


Tym razem nauczyciel wychowania przedszkolnego, p. Katarzyna Stępniak wraz córką Wiktorią - uczennicą klasy VI szkoły w Liszkowie, przeczytają fragment  książki  Lucy Maud Montgomery pt. "Ania z Avonlea”. 


wtorek, 28 kwietnia 2020

Legendy polskie - konkurs



odkrywamy tajemnice polskiej kultury
Zbliżające się majowe święta. To doskonała okazja do odkrywania tajemnic polskiej kultury, np. poprzez legendy polskie.


Legend polskich jest wiele. Każdy region naszego kraju posiada swoje,  przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby jakiejś legendy.
Dzieci już w początkowych klasach szkoły podstawowej uczą się, że legenda, to opowieść, w której tkwi ziarno prawdy.

Słowo „legenda” wywodzi się z łaciny i oznacza coś, co należy przeczytać (od legere – czytać).
👇

Współczesne definicje opisują legendy jako opowieści o postaciach historycznych, mędrcach, rycerzach, władcach i im podobnych bohaterach - przekazywane z pokolenia na pokolenie, często w formie ustnej.
Za najstarszą polską legendę uchodzi opowieść o Popielu, którego zjadły myszy, zawarta w pierwszej księdze Kroniki Galla Anonima (powstała w latach 1113-1116).


Opowieści te, choć nie zawsze pisane zrozumiałym językiem,
są fascynujące, warto więc poznać choć część z nich.



Przygotowałam konkurs dla uczniów klas I-IV, w którym sami możecie zostać: piękną księżniczką, dzielnym rycerzem lub strasznym smokiem wyjętym prosto z Waszej ulubionej legendy! 

Zapraszam do udziału w konkursie!

Przypomnijcie sobie legendy polskie i weźcie udział w konkursie przygotowanym specjalnie dla Was!

Co należy zrobić? Mam dwie propozycje:
1. Wykonajcie pracę plastyczną w dowolnej technice przedstawiającą postać z jednej, wybranej legendy polskiej (z listy poniżej).
lub
2. Wykonajcie zdjęcie przedstawiające siebie w samodzielnie przygotowanym kostiumie wybranej postaci z legendy polskiej  (z listy poniżej).
Wybierzcie jedną z następujących legend polskich:
Posłuchajcie!

Zróbcie jedno zdjęcie swojej pracy lub kostiumu i prześlijcie na mojego Messengera lub adres: joannasierzputowska@zsrojewo.pl
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody po powrocie do szkoły.


Legendy polskie oczami dzieci


Zuzanna Kusiewicz klasa II

Wiktoria Bednarska klasa III

Dawid Łukasiewicz klasa III

 Maja Zielińska klasa III

Maja Zielińska klasa III

Kacper Dąbrowski klasa III

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

NASZE CZYTANIE



 NASZE  CZYTANIE

Poznańska Fundacja Słowo i Kropka od 3 lat zajmuje się popularyzowaniem czytelnictwa. Stawia sobie za cel dostarczanie mądrej rozrywki i podnoszenie kultury słowa. Głównym projektem Fundacji jest Nasze Czytanie - kanał na YouTube, gdzie udostępniane są  audiobooki m.in. lektur szkolnych, bajek, legend, słuchowisk, dzieł literackich.

Do swojego studia zaprasza znane i mniej znane osoby ze świata kultury, polityki, czy sztuki, które nagrywają audiobooki. Tym razem Fundacja postanowiła umilić czas kwarantanny uczniom.

Korzystając z tego kanału możecie posłuchać różnych lektur.


Znajdziecie tam, m.in.:
„Katarynka” B. Prusa, 
„Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andersena, 
 „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, 
"Przygody Tomka Sawyera" M. Twaina i wielu innych.

Dzisiaj wybrałam dla Was fragmenty kilku  znanych i popularnych książek. Pozostałe części znajdziecie na 👉 kanale projektu.

Posłuchajcie! 
Lucy Maud Montgomery – "Ania z Zielonego Wzgórza"

"Legenda o poznańskich koziołkach"

Lewis Carroll - "Alicja w krainie czarów"

A.A. Milne - "Kubuś Puchatek"

Niedługo będą pojawiać się kolejne tytuły. 😉


Jerzy Wróblewski - urodzony żeby rysować



ŚWIATOWY DZIEŃ GRAFIKA
I RYSUNKU GRAFICZNEGO

Światowy Dzień Grafika,  to coroczne święto obchodzone 27 kwietnia, od 1995 roku, w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Jest to święto zawodu grafika i grafika komputerowego, rysunku graficznego oraz komunikacji wizualnej. 

Myślę, że to idealna okazja do poznania Jerzego Wróblewskiego, znakomitego rysownika pochodzącego z Inowrocławia.
👇


Rysował on komiksy o najróżniejszej tematyce. Miał jednak swoje ulubione tematy, którymi były western, kryminał i historia.  

To autor takich albumów jak „Figurki z Tilos”, „Skradziony Skarb”, „Hernan Cortes i podbój Meksyku”. Fanom jest doskonale znany z serii „Kapitan Żbik”, komiksów drukowanych w „Relaxie”, a także autorskiej serii komiksowej o przygodach szeryfa Binio Billa.



Dziś te komiksy są nieco zapomniane, dostępne jedynie w nielicznych bibliotekach, czy w zbiorach kolekcjonerów. 



Jerzy Wróblewski był wybitnym polskim rysownikiem komiksów. Oprócz tego tworzył dowcipy rysunkowe, ilustrował książki, m.in. rysunkową adaptację mitologii greckiej i rzymskiej oraz dwa tomy biblii dla dzieci, projektował okładki czasopism.





Ilustrował też wersję komiksową powieści Janusza Przymanowskiego pt. " Czterej pancerni i pies".


Wielka szkoda, że ten ceniony rysownik i satyryk nie doczekał dzisiejszych czasów, kiedy zauważalne jest zainteresowanie czytelników komiksem. Mógłby osobiście opowiedzieć nam o swojej twórczości i zagrać na gitarze jeden z utworów Elvisa Presleya, którego był ogromnym wielbicielem.



Dla mnie Jerzy Wróblewski pozostanie czołową postacią powojennego komiksu polskiego, wzorem profesjonalnego „komiksiarza”, twórcy, który pozostawił po sobie ogromną spuściznę komiksową, graficzną i rysunkową. 
Jest dla mnie szczególnie ważny, ponieważ to mój wujek. Jestem dumna, że ktoś taki należy do mojej rodziny.


Warto żebyście o nim pamiętali!!!



„ŚWIERSZCZYK”



„ŚWIERSZCZYK”
w tym roku świętuje swoje 75. urodziny!



Dziś będzie mowa o najlepszym czasopiśmie dla młodszych czytelników, czyli o „Świerszczyku”. Jest to dwutygodnik dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jak wiecie, nasza biblioteka prenumeruje to czasopismo. Nie możecie go obejrzeć póki co w szkole, ale mam dla Was dobrą wiadomość. Wydawnictwo udostępnia czasopismo online. Zobaczcie, co jest w środku! Niektóre strony możecie wydrukować do nauki i zabawy.


A wszystko zaczęło się tak… historia „Świerszczyka”
👎
Świerszczykowe książki
Dla fanów świerszczykowych opowiadań wydane zostały także dwie książki. Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia „Świerszczyka”  powstała „Wielka Księga” wypełniona najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem Hopsem. 


Aby poznać przygody „Kotka Mamrotka”  trzeba uważnie obserwować i wyciągać wnioski. To wspaniała zabawa i nauka dla najmłodszych. Książka ta rozwija ważne umiejętności, ćwiczy spostrzegawczość, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię, bo świat Kotka Mamrotka jest trochę inny od naszego, bardziej zabawny i zwariowany!



Kochani czytelnicy!

Czytajcie książki, wiersze, czasopisma,
bo
jak twierdzi Bajetan Hops: 


"Czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru".😉



piątek, 24 kwietnia 2020

TAJEMNICA, MAGIA, FANTASTYKA


TAJEMNICA, MAGIA, FANTASTYKA
BLIŻEJ NIESAMOWITOŚCI  I  NIEZWYKŁOŚCI
Zapraszam na spotkanie z tym, co na co dzień niemożliwe. 

W proponowanych książkach nie brakuje czarodziei, czarnoksiężników i czarownic. Czytając je odwiedzasz fantastyczne miejsca oraz niezwykłe krainy. Jak to przebiega? Czym się kończy? Co z tego wynika?
Przeczytaj lub posłuchaj.

  • Dorota Terakowska ,,WŁADCA LEWAWU”
👎
https://www.youtube.com/watch?v=LNoNp7xXDp4


Czy wiecie, że w kwietniu  minęło dwadzieścia lat od dnia, gdy ukazało się pierwsze polskie wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Nikt wtedy nie podejrzewał, że zapoczątkuje ona cykl, który stanie się bestsellerem wszech czasów.

„ Harry Potter i kamień filozoficzny” -  audiobook
👇

A jak to wszystko się zaczęło?
10 kwietnia 2000 roku ukazał się w Polsce pierwszy tom cyklu, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. W tym samym roku do księgarń trafił tom drugi, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, a rok później dwa kolejne – „Harry Potter i więzień Azkabanu” oraz „Harry Potter i Czara Ognia”. Po raz pierwszy w historii premiera książki odbyła się o północy, a fani zamiast spać smacznie w swoich łóżkach, koczowali pod księgarniami, nie mogąc się doczekać, kiedy wreszcie dostaną książkę. Od tego momentu, premiery o nietypowych porach weszły na stałe do kalendarza „potteromaniaków”.  W 2004 roku o wschodzie słońca odbyła się premiera „Zakonu Feniksa”, dwa lata później „Księcia Półkrwi”, a w 2008 roku – „Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci”.
Tomy I-VII „Harry’ego Pottera” przełożył Andrzej Polkowski, tłumacz, który dał się poznać nie tylko jako profesjonalista ze znakomitym warsztatem, ale również jako osoba, która ma doskonały kontakt z młodymi czytelnikami i jest otwarta na ich propozycje. Na uwagę zasługuje zwłaszcza świetny przekład nazw własnych. Brawurowe tłumaczenie przysporzyło Andrzejowi Polkowskiemu wielbicieli i sławy porównywalnej w Polsce do sławy samej autorki. Dziedzictwo zmarłego w 2019 roku Andrzeja Polkowskiego godnie przejęła para tłumaczy – Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz – znanych m.in. z przekładu trylogii „Igrzyska śmierci”.
Przeczytaj również:


A może obejrzyj film w nieco innym wydaniu?


Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fantasy, czy fantastyki. Spróbuj!
To mądre i pouczające książki.

29 marca 2021 - Światowy Dzień Fortepianu

  Wirtuoz fortepianu – Fryderyk  Szopen Pozostawił po sobie muzykę przekraczającą wszelkie granice piękna, prawie wyłącznie fortepianową i...