wtorek, 29 września 2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

                             Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

O zaletach czytania wiedzą wszyscy. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada właśnie dzisiaj, 29 września.  Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. W naszej szkole uczennice klasy siódmej zorganizowały akcję głośnego czytania dla najmłodszych uczniów z przedszkola i klas I-III. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści w interpretacji Małgosi Konefał, Julii Błachowicz, Otylii Piaskowskiej i Julii Duczkowskiej. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości. Buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć. Uczniowie z klas IV-VIII czytali na lekcjach języka polskiego fragmenty książki pt. „Kto mi dał skrzydła” Janiny Porazińskiej (1888-1971) – autorki książek dla dzieci i młodzieży, która dziś obchodziłaby swoje urodziny.

Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rokTo my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia. My jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

Organizatorem akcji była p. Joanna Sierzputowska.





































środa, 9 września 2020

Narodowe Czytanie 2020

 


Narodowe Czytanie za nami! 
Czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego

Gmina Rojewo po raz kolejny obchodziła święto literatury, jakim jest Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Akcja objęta jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Dbałość o język polski i prezentowanie najważniejszych dzieł literackich w najlepszych interpretacjach to jedno z zadań szkoły. Naturalnym jest więc zaangażowanie w tego typu akcje. Ze względu na obecną sytuację, zaproponowaliśmy nową - zdalną formułę Narodowego Czytania, do której zaprosiliśmy wszystkich chętnych poprzez ogłoszenie akcji w Internecie.

Do wspólnego czytania tradycyjnie przyłączyli się uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele, mieszkańcy oraz wójt gminy Rojewo Pan Rafał Żurowski wraz z małżonką. 

Uroczystość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba nadesłanych nagrań.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne czytanie oraz Patrykowi Radzimskiemu za montaż nagrania. Już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji. Mamy nadzieję, że kolejne wybitne dzieło literatury polskiej przeczytamy w tradycyjny sposób, a będzie to "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Organizatorzy:

Joanna Sierzputowska, Sylwia Radzimska
(Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rojewie) 

we współpracy ze Szkołą Podstawową w Rojewicach
i GBP w Rojewie – Filią w Rojewicach

 


 


czwartek, 3 września 2020

Nowy regulamin biblioteki szkolnej

 

Regulamin biblioteki szkolnej

Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego
w Rojewie

(zasady obowiązują od 1 września 2020 r.)

 

1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni w godzinach pracy biblioteki.

2. Książki udostępniane i odbierane będą wyłącznie przez okienko łączące bibliotekę szkolną ze świetlicą.

3. Uczeń przed wejściem do świetlicy dezynfekuje ręce.

4. Uczniowie oczekujący przed biblioteką zachowują między sobą bezpieczną odległość minimum 1,5 m.

5. Biblioteka udostępnia swoje zbiory z ograniczonym dostępem do półek – książki podaje wyłącznie bibliotekarz. 

6. Uczniowie klas 1 – 3 przychodzą do biblioteki z wychowawcą na wcześniej umówioną godzinę.

7. Książki oddajemy wkładając je do przygotowanego kartonu – oznaczone datą przez nauczyciela bibliotekarza pozostaną w kwarantannie przez okres 2 dni. 

8. W celu usprawnienia wypożyczeń klasy IV-VIII wyznaczają łącznika bibliotecznego, który może dostarczać nauczycielowi bibliotekarzowi „klasową listę zamówień książek”.

9. W bibliotece regularnie dezynfekowane są powierzchnie wspólne, z którymi mają kontakt uczniowie. 

10. Terminy wypożyczania i zwrotu lektur szkolnych (bądź innych materiałów bibliotecznych) do biblioteki szkolnej ustala nauczyciel bibliotekarz z nauczycielami języka polskiego.




 

 


Narodowe Czytanie 2020 - "Balladyna" Juliusza Słowackiego

 


Drodzy Czytelnicy!

W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego skupiamy się na wielkim święcie polskiego czytelnictwa, czyli Narodowym Czytaniu.  Odbywające się od 2012 roku Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane z inicjatywy Prezydenta RP wspólną lekturą "Pana Tadeusza". W tym roku, przybiera ono formę wyjątkową, czyli wirtualną. Jak czytamy na stronach Kancelarii Prezydenta RP:

"Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie
i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 
Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości,
również z wykorzystaniem tradycyjnych,
a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji

dodał w liście Prezydent. "


Bohaterką tegorocznego czytania
jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później 
w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach –Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo, rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich cieszyły się ogromnym zainteresowaniem."


Co roku po zgłoszeniu udziału naszej biblioteki do Kancelarii Prezydenta RP otrzymujemy list z podziękowaniem za udział, pamiątkową pieczęć firmującą akcję Narodowego Czytania 
i specjalne wydanie czytanej w danym roku pozycji literackiej.

W 2020r. do naszych zbiorów dołączy "Balladyna".


Zapraszamy do wspólnego czytania!!!

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie na stronie:

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

 


29 marca 2021 - Światowy Dzień Fortepianu

  Wirtuoz fortepianu – Fryderyk  Szopen Pozostawił po sobie muzykę przekraczającą wszelkie granice piękna, prawie wyłącznie fortepianową i...